Používáme cookies, abychom mohli obsah stránky přizpůsobit Vašim potřebám.

Návod jak používat elektrické palníky

Názorně si ukážeme, jak připravit kulovou pumu a kompakt k elektrickému odpalu. Potřebujeme k tomu palníky, kousek stopiny, papírovou lepící pásku krepovou (možno zakoupit v našem e-shopu) a lepící pásku balící plastovou.

Ustřihneme konec komunikační trubice u kulové pumy. Já osobně palník ještě zakroutím, aby nedošlo ke zkratování palníku v místě spojení drátů s kontakty pilule. Při neopatrné manipulaci, zmáčknutí palníku, atd. by se to mohlo stát. Ovšem není to nutné, pokud se pracuje s citem a dává se na to pozor. Znám řadu odpalovačů, kteří to nikdy nedělají, ale také jsem již rozebíral selhávku po ohňostroji "jisté slavné firmy z Prahy", a selhávka vznikla právě díky tomuto zkratu po zmáčknutí vodičů k sobě.

Na tomto obrázku vidíte detail zkroucených a mírně roztažených vodičů palníku, v ustřiženém konci kmunikační trubice pumy jsou vidět stopiny.

Palník vsuneme do komunikační trubice.

Vezmeme proužek krepové lepící pásky a konec komunikační trubice s palníkem olepíme.

Papírová krepová páska není v tomto případě nezbytná, lze použít jakoukoli lepící pásku, ale já jsem zvyklý to dělat tak.

Zde již vidíme pumu opatřenou palníkem a připravenou k nabití do moždíře.

Při palníkování kompaktů není zkroucení vodičů nutné, mezeru mezi vodiči lehce dodržíme třeba tak, že vezmeme kousek stopiny...

...zlomíme ji "do véčka" a podle obrázku protáhneme mezi neizolovanými spoji vodičů s kontakty pilule.

Stopinu s palníkem přiložíme k zápalnici kompaktu.

Navrtávání výmetníku kompaktu a vkládání stopiny přímo dovnitř je z bezpečnostního hlediska nepřípustné. Prostě zapomeňte na nějaké propichování a šťourání se v kompaktu šroubovákem, hřebíkem, ocelovým hrotem od sluníček a podobnými předměty. Nikdy si nemůžete být jisti, jestli třením prachu, nebo nechtěným napíchnutím pyrosloží bombety kompakt neodpálíte předčasně. Opět, znám mnoho ohňostrůjců, kteří kompakty pro vložení stopiny navrtávají a zatím se jim nic nestalo. Ale opravdu to je nepřípustná (a riskantní) metoda, takže to nedělejte. Uvědomte si, jak by Vám asi bylo, kdyby kompakt začal střílet právě když ho držíte v ruce a nacházíte se na místě, kde svůj ohňostroj připravujete. Většinou jste v nějaké místnosti a kolem sebe máte více pyrotechnických výrobků. Myslím, že o zábavu byste měli postaráno nejen vy, ale i hasiči, záchranka. A následně i ti "Pomahači-chrániči", kteří by přišli vyšetřovat "obecné ohrožení" a podobné věci, ze kterých by vás obvinili.

Palník se stopinou přidržíme jednou rukou u zápalnice...

...a druhou rukou to pomocí proužku lepící pásky zafixujeme.

Pak to celé přelepíme dalšími proužky papírové pásky. Používat papírovou pásku je v tomto případě nezbytné, protože chceme, aby se kompakt odpálil v co nejkratším čase po odpálení palníku. Po přelepení papírovou páskou zůstane okolo stopiny a zápalnice malý prostor. Při hoření stopiny se v tak malém uzavřené prostoru zvýší velmi rychle tlak a hoření je tak rychlé, že stopina shoří okamžitě. Funguje to podobně, jako když je stopina uzavřená v komunikační trubici. Kdybychom použili pásku balící, která je plastová, zápalnice by se od hořící stopiny zapálila také. Ale nedošlo by v místě spoje k hoření za zvýšeného tlaku. Plastová páska se totiž postupně propaluje a zplodiny vzniklé při hoření stopiny volně unikají. Takovou lepící páskou nemůžete vytvořit v místě hoření zvýšení tlaku a tím i zvýšení rychlosti hoření stopiny a téměř okamžité prohoření zápalnice až k prachu v komoře výmetníku. Mezi odpálením palníku a prvním výstřelem kompaktu by vznikla malá prodleva. 

Takto připravený kompakt v místě přelepů zafixujeme přelepením balící páskou a proti dešti to celé můžeme zabalit do mikrotenového sáčku, nebo do stretch-folie.