Barevné dýmy vhodné pro svatební fotografie
Barevné dýmy pro svatební fotografie
Obrátil se na mě dotazem zákazník, že by potřeboval poradit ohledně barevných dýmovnic. Dovolím si citovat zde jeho dotaz:
Dobry den,
na svatebni foceni shanime nejakou barevnou dymovnici vhodnou na foceni, fotit budeme v Praze, takze me otazky jsou: Pokud mate vhodnou dymovnici, kterou muzeme pouzit v Praze na foceni, jenz nebarvi saty.
Vzhledem k tomu, že jsem již několikrát na podobné dotazy e-mailem odpovídal, myslím, že by stálo za to, se tady na stránce blogu k tomu stručně vyjádřit. Věřím, že to pomůže i ostatním zájemcům, kteří by si chtěli fotografie osob zahalených barevným dýmem pořídit. Budu se snažit nastínit problematiku barevných dýmů jednoduše, je to určeno laické veřejnosti a nebudu zacházet do odborných podrobností. Takže jsem zákazníkovi odpověděl takto:
Dobrý den,
máme skladem několik druhů dýmovnic. Použít se dají všude, nejen v Praze. S tím není problém. Ovšem požadavek na použití aniž by mohlo dojít k zabarvení šatů odporuje vlastnímu principu fungování dýmovnic. Takovou "bezpečnou a nebarvící" dýmovnici neseženete nikde na světě. Nemůže totiž existovat. Rád bych vám jednoduše vysvětlil, princip efektu u barevných dýmovnic. Co je odpařování vám jistě není třeba vysvětlovat. Tak jako voda za tepla přejde v páru a po ochlazení se opět srazí do původní podoby - v kapalinu, tak podobně fungují barviva v dýmovnicích. Používají se barviva, která se snadno po zahřátí "odpařují" - sublimují. Barvivo se přimíchá do směsi která po zapálení dokáže sama postupně hořet. Při hoření vzniká teplo. Barvivo se teplem "odpaří" (správně vysublimuje) a odchází se zplodinami vzniklými hořením do okolí. Jenže okolní vzduch je mnohem chladnější, než jsou ty zplodiny hořící směsi. A proto se barvivo po ochlazení opět vrátí do své původní podoby (zkondenzuje). Ovšem ne jako původní barvivo v prášku, ale jako mikroskopické částečky, které jsou unášené prouděním vzduchu a my je vidíme jako barevný dým.
Bohužel, vysublimované barvivo se "srazí" také na chladných površích, se kterými může přijít dým do styku. A mohou to být například i ty svatební šaty. Existuje jistě spousta fotek, na kterých se lidé zahalení v barevném dýmu usmívají. Ovšem nikdy nevidíte ty smutné obličeje po focení, až třeba zjistí, že se na oblečení objevily barevné šmouhy. Může se stát, že focení dopadne dobře, proudění vzduchu odnese dým od lidí. Ale je to opravdu velký risk, že se to třeba tak dobře nepovede. Snad by to vyšlo lépe s bílým dýmem, ale to asi není ten předpokládaný záměr pro pořízení fotografie. Pokud to chcete risknout, tak je naprosto jedno, jakou barevnou dýmovnici koupíte. Na trhu jsou podle mě úplně totožné směsi, protože těch použitelných barviv je jen několik druhů. Rozdíl u dýmovnic je v tom, do jakých papírových pouzder (v jakém dizajnu) jsou ty směsi - dýmové slože zabaleny a jaké množství toho dýmovnice obsahuje. A to pak má vliv na dobu trvání dýmu a jeho intenzitu rovněž na výslednou cenu výrobku.
A také teď odpovídám i na dotazy některých zákazníků: „A v jiných barvách či odstínech dýmovnice nemáte?“ … bohužel, nemáme - není možnost jiných barev a odstínů.
Důvodem je to, že výběr použitelných barviv do dýmovnic není nijak rozsáhlý. Jsou na ně kladeny jisté technologické požadavky kvůli kterým ne každý „barevný prášek“ vyhovuje. Například:
- barvivo musí rychle vysublimovat již při teplotě 400 - 500 °C
- při sublimace musí docházet k co nejmenšímu rozkladu barviva
- dým vzniklý kondenzováním par barviva ve vzduchu musí mít konkrétní barvu (neurčité zbarvení dýmu s málo intenzívním odstínem barvy není žádoucí)
Je to opravdu jen několik organických barviv, jež přicházejí pro použití v úvahu. A navíc, hraje zde i výraznou roli cena barviva. Jsou to velmi drahé suroviny – sami můžete vidět, že cena barevných dýmovnic není právě nejnižší.
Věřím, že článeček některým fotografům pomohl a na závěr přidávám varování před nadýcháním dýmu. To barvivo se může vysrážet (kondenzovat) spolehlivě nejen na šatech, ale i na pokožce, sliznicích, v očích, v plicích. Kromě toho dým obsahuje spoustu "nezdravých sajrajtů", takže i bez barviv je dobré se nevystavovat zplodinám vzniklým během hoření pyrotechnických složí. Ale to máte jasně napsané jako varování na obalech pyrotechnických výrobků. (Najde se někdo, kdo informace na obalu čte?)
Veškerý sortiment dýmovnic prodávaný v našem obchodě vyhovuje platným bezpečnostním předpisům. Je certifikován pro použití ve všech členských státech EU. A proto při dodržení pokynů uvedených v návodu jsou naše pyrotechnické výrobky naprosto bezpečné a neškodné.
Roman Pawlas