Používáme cookies, abychom mohli obsah stránky přizpůsobit Vašim potřebám.

Festival ohňostrojů v Blanes (Videa z některých ročníků mezinárodní soutěže)

Proč na ohňostroje právě do Španělska?

Když se mě někdo zeptá: ...Byl jste se letos podívat na Ignis Brunensis? ...To bylo, co ???... tak vždy odpovím:

jo, bylo...a automaticky si vybavím vzpomínky ne na Ignis, ale na úžasnou a mnohem větší soutěžní přehlídku ohňostrojů v Blanes, kde mě to baví rozhodně víc. Je to i pro to, že Španělsko je mojí srdeční záležitostí. Tak mi promiňte, pokud by můj text na vás působil tak, že jako Ignis nestojí za nic, ale v Blanes je to nejlepší na světě. Tak to rozhodně nemyslím. Existuje mnoho jiných soutěžních přehlídek ohňostrojů a já nechci nic srovnávat, ani kritizovat, ono to ani nejde. Nehledě k tomu, že jiných přehlídek jsem na živo zase tolik neviděl. Píšu tady jen svoje postřehy z jednoho konkrétního místa v Katálánsku ve Španělsku. Mám to tam velice rád a tady vám předávám svoje nadšení z toho, co se tam dá vidět a zažít.

Malé přímořské městečko Blanes v Katalánsku pořádá každý rok koncem měsíce července u příležitosti svátku Svaté Anny velkou nekolikadenní slavnost - fiestu. Od konce 19. století, (písemné záznamy jsou z roku 1891), se u příležitosti oslav odpalovaly velkolepé ohňostroje. Tradice pořádání ohňostrojů v Blanes byla přerušena po vypuknutí Občanské války v roce 1936. K obnovení tohoto zvyku došlo opět až v roce 1944, a od té doby se ohňostroje jako součást fiesty konaly každý rok.

S rozvojem cestovního ruchu na pobřeží Costa Brava přišlo vedení města v roce 1970 na myšlenku, že tradiční ohňostroje by mohly zvýšit turistický ruch ve městě. Proto ve stejném roce uspořádalo velkolepý ohňostroj, který realizovala slavná firma Pyrotecnia Brunchú. Jelikož akce sklidila u veřejnosti velký ohlas, vedení města se rozhodlo založit mezinárodní soutěž ohňostrojů na Costa Brava. A to za účasti místních i zahraničních ohňostrojařských firem. Jako tradiční odpaliště byla zvolena skála Santa Palomera vybíhající uprostřed zálivu v Blanes a zároveň to byl bod, kde začíná pobřeží Costa Brava. Pro potřeby realizace ohňostrojů byl na Sa Palomera upraven terén a byla na útesech vybudována rovná základna, ze které se ohňostroje střílejí dodnes.

Soutěž zpočátku trvala 3 dny, v letech 1983 až 1987 byly 4 ohňostroje, ale pak se opět snížil počet soutěžících na 3.

V roce 1985 byla zavedena soutěžní trofej města Blanes, o kterou se soutěží dodnes.Od roku 1996 se zvýšil počet soutěžících na 5  a v roce 1998 navrhuje technická komise soutěže zvýšit počet soutěžících na 6 až 7. Tento počet soutěžních firem se zachoval až do roku 2011.  Z důvodu finanční krize, která tehdy Španělsko výrazně zasáhla, se od roku 2012  do roku 2015 snížil počet ohňostrojů na 4.  Po překonání krize se od roku 2016 počet soutěžních ohňostrojů zvýšil na 5.

 

Soutěžní ohňostroje začínají vždy večer od 22:30 hodin na La roca de Sa Palomera - to je ten skalnatý útes vybíhající do moře, který je zároveň bodem kde začíná pobřeží Costa Brava. Doba trvání je cca 20 minut.  Vždy to bývají nádherné ohňostroje, které podle mého názoru jsou mnohem velkolepější, než to, co můžeme vidět každý rok na přehlídce Ignis Brunensis v Brně. Bývá na to vyšší finanšní rozpočet. Ve Španělsku mají ohňostroje tradici a nechybí téměř při žádné oslavě. I když byla v posledních letech krize, tak na ohňostroje se peníze, byť v menším objemu vždy sehnaly. To prostě není jako v Česku, kde se pomocí slova "krize" omluví  osekání veškerých výdajů na zábavu a kulturu. Přitom  u nás nejde o nijak vysoké částky, které se na ohňostroje vydávají. V České republice si stále mnoho lidí myslí, že částka menší než průměrný měsíční plat je pro realizaci ohňostroje zcela dostačující a že to jsou „prachy vystřílené do luftu“. Ve Španělsku tomu je jinak. Ohňostroje  tam jsou součástí kultury. Ohňostrůjci do svých představení vkládají svůj jižanský temperament. Zdejší ohňostroje jsou úchvatné a španělské publikum si podívanou dovede pořádně užít. Je to i příležitost sejít se na pláži s přáteli, udělat si piknik a společně se dívat na ohňové představení. Prostě naprosto stejná příležitost, jako jít společně na fotbal, či do divadla. Když mám možnost vidět na Ignis Brunensis  ohňostroje firem ze Španělska, zdají se mi ty jejich ohňostroje střílené u nás takové jiné. Jaksi umírněnější, než je ta "divočina", co předvádějí doma ve Španělsku. Jako by bylo nutné se přizpůsobit studenému temperamentu diváků žijících ve střední Evropě. Vidím v tom rozdíl. Slovy se to nedá přesně popsat, to se musí vidět a atmosféra zažít…

Ohňostroje se v Blanes střílejí bez hudebního doprovodu, mají svůj vlastní rytmus a hudbu vůbec nepotřebují. Názor že „ohňostroj bez hudby - to není ono...“ tady nemá opodstatnění.

 

V roce 2016 se koná 46. ročník  soutěže a ohňostroje můžete vidět ve dnech 22., 23., 24., 25. a 26. července. 

 

Ročník 2016

- (zatím ve výstavbě)

Ročník 2015

-(zatím ve výstavbě)

 

Ročník 2012

- (zatím ve výstavbě)

 

Ročník 2011

22. 7. 2011, Europla (Valencia)

v soutěži se firma umístila na 5. místě.

23. 7. 2011, Hermanos Ferrández, S.L. (Murcia)

v soutěži se firma umístila na 1. místě.

24. 7. 2011, Malta Fireworks (Malta)

v soutěži se firma umístila na 6. místě.

25. 7. 2011, Pirofantasia Carlos Caballer (Valencia)

v soutěži se firma umístila na 2. místě.

26. 7. 2011, Parente Fireworks (Italia)

Video nebylo pro nepříznivé počasí pořízeno. V soutěži se firma umístila na 4. místě.

27. 7. 2011, Zaragozana (Zaragoza)

v soutěži se firma umístila na 3. místě.


Co jste mohli vidět v roce 2010

V tomto roce se konal jubilejní 40. ročník soutěžní přehlídky. Výběr soutěžících firem byl tak jako vždy skvělý. Počasí se také vydařilo, jen na doprovodném programu festivalu bylo možné pozorovat ve srovnání s předchozími ročníky snahu o šetření vzhledem k probíhající finanční krizi. Také proti minulým létům výrazně ubylo v Blanes a okolních městech propagačních ploch a poutačů lákajících k návštěvě ohňostrojů. Plakáty 40. ročníku byly nezajímavé a nudné a byly vytištěny v malém nákladu. Málem se mi v propagačním centru nepovedlo sehnat plakát na památku, což v předchozích létech nikdy nebýval problém. Snaha o úspory šla tak daleko, že se v tomto roce zrušilo uvádění soutěžních ohňostrojů městským rozhlasem. V předchozích letech bylo pravidlem, že vždy těsně před ohňostrojem hlasatelé v amplionech umístěných na pobřeží města uváděli v několika jazycích informace pro diváky a kromě jiného představovali soutěžící firmy, které ten večer vystupovaly. Prostě to úplně chybělo. Jestli to hlášení bývalo tak nákladné, že se s jeho zrušením něco výrazně ušetřilo si opravdu nemyslím. No ale konkrétně k ohňostrojům. V roce 2010 bylo v celé Evropě poblázněné počasí, možná se na tom podepsal ten výbuch sopky na Islandu. Extrémní sucha s požáry v Rusku, někde mimořádné záplavy a po celé Evropě časté dlouhodobé vydatné deště, dokonce i v oblasti Středozemního moře. Ne že by po dobu fiesty v Blanes pršelo, ale některé dny bylo lehce zataženo s bezvětřím, což mělo za následek horší rozptylování dýmu při ohňostrojích. Viditelnost světelných efektů, jak můžete vidět na videozáznamech, příliš narušena nebyla. V žádném případě ohňostroje nebyly tak zakouřené a zcela zahalené v dýmu, jak to známe z přehlídky na Ignis Brunensis v Brně, když je špatné počasí, nebo dokonce když během ohňostroje prší. Zejména v roce 2010 bylo v Brně na Ignis Brunensis doslova příšerné počasí a pro extrémní zadýmení se dokonce jedna firma ani v soutěži nehodnotila. Z toho ohňostroje byly vidět jen první efekty, pak už nebylo vidět nic.
Ale zpátky do Blanes. Na závěr, v poslední den fiesty, po posledním soutěžním ohňostroji se konal correfoc místní skupiny Diables Sa Forcanera, jehož záznam jsem pro vás pořídil. Jde o místní ohňostrojnou specialitku, ohňostroj, který se provádí v Katalánsku, v oblasti Valencie a na Baleárských ostrovech. Název correfoc vznikl z katalánských slov correr – běžet/utíkat (to stejné slovo je i ve španělštině) a ze slov focs artificials – ohňostroj. Účinkující bývají většinou převlečeni za ďábly a čerty a za zvuku bubnů tančí a skáčou mezi hořícími pyrotechnickými tělesy. Průvod těchto ohnivých ďáblů táhne ulicemi města a proplétá se těsně mezi diváky, chrlí oheň a předvádí své ohnivé kousky. Correfocs jsou velmi populární, a co je pro nás nepředstavitelné, občas je předvádějí kromě dospělých i děti (příklad: dětský correfoc v Badaloně, květen 2011)
Podobným způsobem probíhaly ohňostroje kdysi v 15. století, kdy ještě neexistovalo tolik druhů pyrotechnických výrobků a sortiment byl omezen na fontány, gejzíry, bouchací efekty, osvětlovací svíce, bengálské ohně a podobně. Ohňostroje tenkrát byly v podstatě ohnivým divadlem s ohňostrůjci převlečenými za ohnivé čerty, často za použití ohnivých figurín draků a ďáblů, a byly prováděny ve velmi těsném kontaktu s diváky. Není pochyb, že při tom muselo být mnoho lidí od pyrotechniky popálených a zraněných. Na druhou stranu, když si uvědomíme, že tenkrát lidi nebyli tak vizuálně ovlivněni sledováním filmů a obrázků jako my dnes, tak si myslím, že jim v té době ty popáleniny za ten úžasný vizuální a emocionální prožitek z ohňostroje rozhodně stály a příště se přišli podívat zase. Jsem přesvědčen, že dnešní katalánské correfocs právě z této ranné historie ohňostrojů vycházejí.
Z našeho „pohledu“ jsou correfocs spíš „ohňové show“, spousta Čechů by to asi za ohňostroj vůbec nepovažovala, protože to je v naší zemi naprosto neznámá podívaná. Rád bych zde apeloval na různé skupiny historického šermu a podobné, kteří občas ohňovky provádějí. Zkuste se inspirovat tímto videem Ďáblů ze Sa Forcanera a přidat do svých představení i nějaké pyrotechnické efekty, ať všechny ohňovky u nás pořádané nejsou stejné. Po „drobnějších úpravách“ ohňostrojného materiálu lze plivání ohně, žonglování, točení ohnivými řetízky a podobné kousky vylepšit a můžete se tak výrazně odlišit od konkurence. Pokud byste k tomu potřebovali více informací, fotky jejich odpalovacích pomůcek (nafoceno odpoledne za světla), rady co a jak z čeho udělat, jak u nás dostupnou pyrotechniku upravit a použít, klidně se na mě obraťte, domluvíme se.
Correfoc místní skupiny Diables Sa Forcanera ( název podle zátoky Sa Forcanera, je to v Blanes, ve skalách pod botanickou zahradou a přístup je jen z moře) byl trochu netradiční v tom smyslu, že probíhal ne za pochodu městem, ale odehrával se na místě. Na druhou stranu, probíhalo to před prosklenou budovou a to zrcadlení efektů v oknech vůbec nebylo špatné. Záznam je z půlhodinového představení. I když se correfoc může chvílemi zdát monotónní, je docela zajímavé to vidět celé. Ale mnohem lepší je být při tom, slyšet dunění bubnů, uhýbat před žhavými jiskrami, cítit na několik metrů závan tepla z plivnutého ohně a cítit vůni spáleného černého prachu. Je to opravdu velmi silný zážitek.
Pevně věřím, že alespoň někoho z vás videa ze 40. ročníku ohňostrojů v Blanes přesvědčí k dovolené zde a k návštěvě zdejší soutěžní přehlídky ohňostrojů v roce 2011 a že sami zažijete tu úžasnou atmosféru z probíhající fiesty, krásného moře, příjemných milých lidí a nádherného Španělska. A byl bych rád, kdybyste mi pak poslali mailem zprávu, jak se vám tam líbilo.

22. 7. 2010, Pyrotécnica Santa Chiara (Itálie)

v soutěži se firma umístila na 5. místě. Odkaz na jejich web.

23. 7. 2010, Pyrotécnica Vulcano (Madrid)

v soutěži se firma umístila na 4. místě. Odkaz na jejich web.

24. 7. 2010, Pyrotécnica Martí (Castellon)

v soutěži se firma umístila na 3. místě. Odkaz na jejich web.

25. 7. 2010, Europla (Valencia)

v soutěži se firma umístila na 1. místě. Odkaz na jejich web.

26. 7. 2010, Pyrotécnica Igual (Barcelona)

v soutěži se firma umístila na 2. místě. Odkaz na jejich web.

27. 7. 2010, Apogée Fireworks (Canada)

v soutěži se firma umístila na 6. místě. Odkaz na jejich web.

27. 7. 2010, Correfoc skupiny Diables Sa Forcanera (Blanes)


Ohňostroje v roce 2009

V tomto roce oproti roku 2008 jsem pro vás natočil všechny ohňostroje. Vítěz ročníku 2008 - Pyrotecnica Valenciana se k mému údivu umístil na 4. místě. Bylo to pro mě docela zklamání. Překvapilo mě také umístění polské firmy Surex, já sobně bych je na druhé místo v soutěži nehodnotil. Surex měl také smůlu na počasí. Ten večer byla totiž dost vysoká vzdušná vlhkost. Během předchozí noci zasáhla oblast velká a silná bouřka (chudáci lidi v kempech) a Blanes propláchl velmi intenzivní přívalový liják. Ještě odpoledne byly všude velké kaluže, a jak se to v tom teple odpařovalo, vzduch se dal téměř krájet. K tomu se navíc přidalo bezvětří a na viditelnost večerního ohňostroje to mělo zásadní vliv. Navíc Surex používal velké množství kompaktů odpalovaných jako podstřel výškových efektů. Scéna byla zakouřená a viditelnost ohňostroje se kvůli dýmu podstatně snížila.

Problémy měla také Australská firma Show Fx, která používala bezdrátový odpal. V průběhu ohňostroje se jim vyskytly nějaké selhávky a diváci pískáním projevovali svou nespokojenost. No ale to už uvidíte sami. Na videu hned po ohňostroji jsou záběry z odpaliště krátce před ohňostrojem.

22. 7. 2009, Pyrotécnia Valenciana (Valencia)

v soutěži se firma umístila na 4. místě. Odkaz na jejich web.

23. 7. 2009, Martarello (Itálie)

v soutěži se firma umístila na 3. místě. Odkaz na jejich web.

24. 7. 2009, Pyrotécnia Surex (Polsko)

v soutěži se firma umístila na 2. místě. Odkaz na jejich web.

25. 7. 2009, Pyrotécnia Vulcano (Madrid)

v soutěži se firma umístila na 1. místě. Odkaz na jejich web.

26. 7. 2009, Pyrotécnia Portugés (Valencia)

v soutěži se firma umístila na 5. místě. Odkaz na jejich web.

27. 7. 2009, Pyrotécnia Show Fx (Austrálie)

v soutěži se firma umístila na 6. místě. Odkaz na jejich web.

Ohňostroje v roce 2008

Toho roku jsem navštívil a na kameru pro vás natočil 5 ze 6 ohňostrojů. Vynechal jsem pouze poslední ohňostroj od Innovative Pyrotechnik z Německa (27. 7. 2008). Viděl jsem je kdysi na Ignis Brunensis v Brně, kde se mi moc nelíbili. Den před nimi střílela Pyrotécnica Valenciana, která podala skvělý výkon a stala se jasným vítězem soutěže. Nechtěl jsem si kazit dojem z jejich ohňostroje a pěkné vzpomínky na ročník 2008 sledováním německých Innovative Pyrotechnik. Raději jsme večer zajeli podívat na světelné fontány do Barcelony.

Také jsem pro některé zvídavé natočil a sestříhal video z přípravy ohňostroje. Podle mého pozorování si u nás veřejnost většinou myslí, že obrovský ohňostroj potřebuje perfektní organizaci, vycvičený tým lidí, kde každý přesně ví co a jak má udělat, a že zejména zahraniční firmy to mají po organizační stránce zcela "zmáknuté". Další rozšířený mýtus je ten, že se všechny "pořádné ohňostroje" střílejí přes počítač a že špičkové firmy mají odpalovací pomůcky minimálně pozlacené a v "profi dizajnu". Takže přátelé, není tomu tak. Ve Španělsku se bezpečnostní předpisy kolem ohňostrojů vůbec nedodržují tak přísně jako u nás. Proto můžete sledovat přípravu (ne samotný odpal) z několika metrů. Můžete vidět, jaký chaos na odpališti panuje. Že sice každý zhruba ví, co má dělat, ale koordinace není téměř žádná, a čím více se blíží večer, stoupá nervozita a stres. Je to vždy u všech firem na celém světě stejné. Uvidíte, že se nemusí všechno střílet počítačem, a že se dá ohňostroj odpalovat z takových moždířů a ostatních pomůcek, které by ohňostrojařské firmy u nás považovaly za šrot. O nějaké „štábní kultuře“ při rozmísťování baterií a hnízd s pyrotechnikou většinou není ani řeč, i když výjimky existují. Nějaké skládací sestavy baterií moždířů v „profi dizajnu“ se tu většinou ani nepoužívají, často se jednotlivé moždíře a římské svíce jen tak zakopou do písku a maximálně ještě zatíží pytlem se zvlášť dovezeným stavebním pískem. Tohle video z přípravy, které jsem pro zákazníky a návštěvníky našeho e-shopu natočil, byla ode mne v podstatě oběť. Klidně jsem se mohl jít koupat, nebo zajet do skal na ryby, nebo si zajít na skleničku Sangrie. Půl dne jsem stál s kamerou na pláži a po chvilkách dokumentoval přípravu ohňostroje. Foukal tehdy celkem silný vítr, stativ jsem si z hotelu nevzal a proto jsou záběry dost rozkymácené. V tom silném větru se kamera fakt lépe v ruce nedala udržet. Video je rozděleno na dvě části:

Příprava ohňostroje - první část, Příprava ohňostroje - druhá část

Jako další ukázku z přípravy ohňostrojů si můžete prohlédnout pár videí z youtube:

Pyrotecnia Tomas
Pyrotecnia Zaragozana
Pyrotecnia Europlá
Pyrotecnia Valenciana
a ještě jedno sestříhané video...

No a jaké byly samotné ohňostroje? Račte se podívat na jednotlivá videa.

22. 7. 2008, Pyrotecnia Tomás

v soutěži se firma umístila na 4. místě. Odkaz na jejich web.

23. 7. 2008, Pyrotecnia Europlá

v soutěži se firma umístila na 2. místě. Odkaz na jejich web.

24. 7. 2008 Pyrotecnia Zaragozana

v soutěži se firma umístila na 3. místě. Odkaz na jejich web.

25. 7. 2008, Pyrotecnia Pablo

v soutěži se firma umístila na 5. místě. Odkaz na jejich web.

26. 7. 2008, Pyrotécnia Valenciana

v soutěži se firma umístila na 1. místě. Odkaz na jejich web.

Proč vůbec jezdit do Španělska na dovolenou?

No protože to tady je super! Španělsko a zejména oblast autonomního společenství Katalánska mě okouzlila natolik, že zcela vážně uvažuji, že bych se sem chtěl odstěhovat na důchod. Je tu nádherné moře s čistými a pravidelně upravovanými plážemi i divokými skalnatými útesy, krásné hory, velmi přátelští, otevření, pohodoví a příjemní lidé, skvělá kuchyně, teplo a nádherné počasí. Nejsou tu téměř žádní češi se svými úžasnými vlastnostmi jako je třeba závist, udavačství, pokrytectví, kladný vztah ke zlodějnám jakéhokoliv druhu („kdo nekrade okrádá rodinu“) a snaha „přijít ke všemu po haluzi“ – tedy s minimem vlastní píle a poctivého úsilí... No a dá se spojit dovolená s nákupy. Můžete tu koupit řadu věcí, které jsou kvalitnější a přitom levnější, než v našich obchodech. Mám na mysli zejména obuv a oděvy, ale také hračky, nábytek, koberce, nádobí, potraviny a spoustu dalších věcí. I benzín většinou koupíte levněji, než u nás. A také se mi na zdejším životě líbí, že se tady ušetří v zimě za topení. Pokud by někomu snad chyběl sníh a hnusné zimní počasí, může si zajet zalyžovat v zimní sezóně do Pyrenejí. Směrem k Andoře je lyžařských středisek dost a z pobřeží Costa Brava jste tam autem za chvíli. Líbí se mi tady a proto se snažím sem téměř již 10 let víceméně pravidelně zajet na dovolenou a navštívit při té příležitosti zdejší přehlídku ohňostrojů. Začátkem července se koná ještě jeden festival, o kterém vím, je to v Tarragoně. Ta je kousek pod Barcelonou na jih, ale zatím jsem tam nebyl. Po dalších ohňostrojných přehlídkách ve Španělsku jsem nepátral, jen by mě to dráždilo, že to všechno nemohu vidět. Ohňostrojů se ve Španělsku pořádá velké množství. Samozřejmě, ve světě jsou i větší ohňostrojné soutěže, než je tato v Blanes. Ale jak jsem se už zmínil.

Španělsko je moje „srdeční záležitost“ a proto mi odpusťte moje nadšení… 

Pokud se vám zdají nabídky pobytů ve Španělsku od našich cestovních kanceláří drahé, můžete si celou dovolenou velmi snadno zorganizovat sami. Ušetříte tak minimálně 30%, ale spíš mnohem víc.

Ubytování a doprava do Blanes

Pokud jsem vás dostatečně nalákal a rozhodli jste se, že na příští fiestu v Blanes zajedete, blahopřeji vám k tomuto rozhodnutí. Uvidíte, že to bude nezapomenutelná dovolená.

Co se týče ubytování, tak jaká je situace v kempech nevím, tento typ ubytování neodpovídá mojí představě o dovolené. Ale kempů je v Blanes a okolí velmi mnoho.  Nabídka našich cestovních kanceláří na pobyt v Blanes  v hotelech je dost špatná. Nejčastěji je v nabídce hotel Esplendid. K tomuto hotelu jen poznámka: v jeho blízkosti jsou ulice plné diskoték, barů a klubů. Do tohoto hotelu většinou jezdí „náctiletí“ z Německa, Holandska a Francie. Na dovolené bez rodičů si to umí pěkně užít ( sami to známe, jak to tak bývá) a po návratu z barů a diskoték dělají v hotelu a na pokojích binec až do rána. Takže se často prý moc nevyspíte. Hotel Esplendid mi lidé, které jsem tady potkal příliš nedoporučovali. Ale já osobně s ním zkušenost nemám, takže nechám to na vás.
Pokud toužíte po ubytování v hotelu, doporučil bych vám spíš ubytováni v Santa Susanně. Je to městečko kousek na jih, 9 km od Blanes. Je tam hotelová zóna - hódně moc hotelů, doporučuji např. hotel Tahiti Playa. Je hned u pláže, má vlastní velký bazén, lehátka se slunečníky, večerní programy a jiné aktivity. Vládne zde čistota a fungující služby, výborně tam vaří. Za příplatek lze domluvit parkování v podzemní garáži, takže nemusíte nastupovat do rozpáleného auta.
Přes silnici naproti je hotel Riviera. Ubytování tam vyjde mnohem levněji a proto jej nabízejí i české cestovky. Nedoporučuji to, není to tam nic moc. "Za málo peněz málo muziky",  tím myslím jak v kvalitě ubytování, tak zejména v kvalitě jídla. Od té doby, co jsem tam byl ubytovaný naposledy proběhla finanční krize. Ta se na  snížení životní úrovně ve Španělsku podepsala mnohem víc, než je tomu u nás. Proto si nemyslím, že by se to nějak v Rivieře zlepšilo. Nakonec, co se budu rozepisovat. Najděte si nějaké ubytování třeba na Booking.com a přečtěte si u hotelů recenze.  V hotelové zóně v Santa Susanna je také spousta obchodů a služeb, dobře se nakupuje v místním Carefouru. Na ohňostroje byste ovšem museli dojíždět autem a řidič by se musel večer obejít bez sangrie a skvělého španělského vína.

 Já jsem časem přešel z období ubytovávání se v hotelu k období pronájmu apartmánu někde přímo v Blanes. (Také lze sehnat přes booking.com). Před lety jsem to sice zavrhoval, ale dnes mi ubytování v soukromí přijde zábavnější. Cítím se v Blanes ne jako turista, spíše jako dočasný obyvatel. Nejsem tak vázaný na denní režim hotelu a na jídlo si jdeme kdy a kam se nám zachce.

Když se po ohňostroji vrátíme z fiesty ve městě často i ve čtyři ráno, nemusíme spěchat na snídaně a můžeme vstávat třeba dopoledne. Tady se během fiesty nechodí spát "hned po ohňostroji" :-)  V noci to tady žije! Vidět ve dvě hodiny po půlnoci děti, kterak si hrají na hřišti, zatímco jejich rodiče sedí vedle v baru na zahrádce je tu naprosto běžné.

 

Individuální doprava z ČR je do Blanes buď letecky do Barcelony, a tam si půjčit na letišti v Europcaru auto. A nebo jet rovnou z ČR svým autem.

Cestování do Španělska autem se mě osobně líbí víc. Asi jsem pro někoho masochista, ale mám to raději, než dopravu letecky.

Je to dál, než do Chorvatska, asi tak 1850 Km (z Brna). Ale doporučil bych vám stavit se cestou na noc někde ve Francii a trošku se tam pak přes den porozhlédnout. Klidně si dát ve Francii i několik dní. Francie je kouzelná, stojí to za vidění. Pokud to chcete projet rychle, doporučil bych ubytování na půli cesty v  hotelu typu F1 v Belfortu. Je to hned u sjezdu z dálnice.

Další možností dopravy je letět letecky do Barcelony a předem si zajistit pronájem auta s přistavením na letišti. Na půjčovny je spoleh, mají na letišti pobočky a funguje to bezvadně. Ovšem je třeba pronájem před cestou vyřídit po internetu a zaplatit předem.  Jízda mimo ČR je docela v pohodě, podle mého názoru je to klidnější a bezpečnější, než jízda po dálnici Praha – Brno. Řidiči ve Francii a Španělsku se nechovají na silnicíchagresivně a chaoticky, jako řidiči v Česku. Většinou se zde dodržují na dálnicích povolené rychlostní limity, a taky to vypadá dost blbě, když vy jedete 150 a všichni ostatní kolem 120 km za hodinu a divně na vás koukají. Řidiči jsou tady celkem ukáznění, ohleduplní, chodci automaticky předpokládají že jim na přechodu dáte přednost a bezelstně vtupují do vozovky a přecházejí. Policejní hlídky a šikana se silničními kontrolami, kontrola lékárniček a dýchání na alkohol jak to známe u nás, tu není a přesto provoz funguje bezpečně. I když podle mého pozorování se řidiči nějakým blinkrem při odbočení či výjezdu z kruháče nezalamují. Když na silnici potkáte nějaké "prase", tak z 90% bude mít auto s českou registrační značkou. A to je podle mě dost smutné.

 

Přeprava na ohňostroje

Pokud si zajistíte ubytování mimo Blanes a dopravu budete mít přes cestovní kancelář a nebudete tedy v místě mít k dispozici svoje auto, bude přeprava na ohňostroje problematická. Taxíky jsou tam sice levné, na cestu do Blanes je lehce seženete, ale cesta po ohňostrojích zpátky bude velmi obtížná. Celé město v těch dnech žije fiestou. Je plné turistů a spousta z nich se bude chtít rozjet do okolí do svých hotelů. Na stanovišti taxíků se vás může sejít i pár desítek a brzy zjistíte, že taxíkáři mají asi vyděláno a pro tento den už nepracují. Když jsem tam byl před lety poprvé, zažil jsem to. Čekali jsme se skupinou dalších zoufalců přes dvě hodiny a kolem stanoviště taxíků za tu dobu proudily jen davy veselících se lidí a profrčely tři obsazené taxíky. Ještě pár poznámek, k dopravě autem na ohňostroje. Večer se do Blanes sjíždí spousta turistů i místních lidí. Na silnicích se tvoří kolony a v Blanes nejde od nějaké 15.00 hodiny zaparkovat. Ono se obecně v Blanes velmi špatně parkuje. Město s nějakým parkováním asi vůbec nepočítalo, takže od ubytování jít 20 minut k autu je v Blanes naprosto normální. Tak, jak jsou Španělé (Katalánci) zvyklí běžně parkovat s dvoumetrovými mezerami mezi auty (miluji takový způsob parkování :-) ), tak večer před ohňostroji jsou schopni parkovat úsporně, a auta jsou zaparkovaná velmi natěsno. Pokud uvidíte při vjezdu do města, že už je problém zaparkovat, nesnažte se jet více do centra ( k plážím) a zaparkujte na nejbližším možném místě. V době ohňostrojů je policie velmi tolerantní a sankce za parkování na trávníku v parku nehrozí. Raději běžte kilometr přes město pěšky, než abyste se dostali do kolony, popojížděli s dalšími zoufalci městem a dvě hodiny se posunovali bez šance zaparkovat. Na ohňostroj je potřeba vyjet ze Santa Susanny minimálně o dvě hodiny dříve. Do města se totiž sjíždí i spousta aut z dálnice od Barcelony a z opačného směru od Girony (pokud bydlíte v Santa Cristina, nebo v Lloret de Mar, nebo dále, například v Tossa de Mar). Jestliže vyjde ohňostroj na sobotu, tvoří se kolony na silnicích už od oběda (Španělé zpravidla začínají obědvat po 14.00 hodině) . Do 18. až 19. hodiny to ještě jde, kolony se pomalu pohybují, ale pak už je Blanes přecpané parkujícími auty a ti, kteří v tomto okamžiku dojeli do města zpomalí a hledají kde zaparkovat, když už není parkovací místo. Ve městě se to ucpe, do města to nepostupuje, policie uzavře vjezdy do centra a máte problém se na ohňostroj dostat. Můžete v sobotu ještě půl hodiny před ohňostrojem trčet v koloně kilometr před městem. I když za ta léta znám několik zkratek mimo hlavní silnice, tak v sobotu večer bývají neprůjezdné i polní cesty. Vyjet v ten den na ohňostroj před 18. hodinou může být pozdě. Pokud se vám to zdá šílené, mohu vás ubezpečit, že bývají ve světě na ohňostroje i mnohem větší návaly. Například v Benátkách jsem jednou téměř nenašel volné místo pro sledování ohňostroje už v 11.hodin dopoledne, a co jsem slyšel, tak na novoroční ohňostroj v Sydney se drží místo na plážích od 8 hodin od rána.

 A aktuální poznámka z roku 2016:  ta situace s kolonami už není taková, jaká byla před několika lety, kdy jsem tento odstavec psal. Je to pořád obtížné se v sobotu dostat autem večer do města a zaparkovat, ale mám pocit, že ekonomická situace řady místních obyvatel je natolik bídná, že jich už tolik na fiestu v Blanes z okolních měst nejezdí. Ty kolony jsou poloviční ve srovnání se situací před 10 lety. Ovšem v sobotu je pořád provoz největší. 

Co si kromě ohňostrojů nenechte ujít

Blanes, je nádherné katalánské městečko kdysi založené Římany a dodnes má zachované historické jádro. Na kopci nad městem v nadmořské výšce 169 m se vypíná zřícenina hradu Sant Joan, a na kopcích a na útesech nad mořem se rozkládá i nádherná botanická zahrada Jardí Botánic Marimurtra. Roste v ní přes 7000 druhů rostlin z oblasti středozemního moře a z tropických oblastí. I když vám kytky a botanická zahrada nic neříkají, nezajímá vás to, přesto doporučuji tam zajít. Je to skvělé místo na piknik. V botanické zahradě je možnost občerstvení a je odtamtud nádherný výhled na moře, útesy, zahradní úpravy a spousty nádherných rostlin. Před lety tam byl úžasný bambusový háj, stonky a listy bambusu šuměly ve vánku vanoucím od moře a bylo to velmi uklidňující. Bohužel, když jsem navštívil botanickou zahradu zase v roce 2008, byl háj téměř vykácený, vypadalo to na rekonstrukci. Doufám, že od té doby roku bambus aspoň trošku dorostl...

Botanická zahrada Botanická zahrada Botanická zahrada
Botanická zahrada Botanická zahrada Botanická zahrada Botanická zahrada Botanická zahrada - výhled na moře

Pod útesy na kterých leží botanická zahrada jsou místa velmi navštěvovaná sportovními potápěči. Potápění si lze domluvit v jakémkoli hotelu, pracuje tu v sezóně i dost potápěčských instruktorů z Česka.

V době fiesty je ve městě plno pouťových atrakci, na promenádách Passeig de Abanell podél pláže St. Abanell v podvečer otevírají své stánky prodejci všelijakých suvenýrů, šperků a podobného zboží, jsou zde pódia na kterých vystupují různé kapely, dlouho do noci je otevřena spousta barů, hospůdek, restaurací a obchůdků. Dá se také posedět v Casa de Andalucia. Je to takový velký dvůr s divadelním pódiem, lavičkami, stolky a stánky s výčepy. Můžete tu spatřit, jak se tančí, hraje a zpívá flamenco, je to úplně něco jiného, než flamenco, které uvidíte v hotelech na představeních pro turisty. Do Casa de Andalucia většinou chodí jen místní. Ti lidé to dělají pro sebe, a uvidíte, že k tancování flamenca nejsou nezbytné speciální flamencové boty a šaty, ale že se dá tančit dobře i v džínách a v teniskách, jak občas některé taneční skupiny předváděly. Casa de Andalucia je u kruhového objezdu mezi Passeig de Abanell a Passeig de la Marina. Pro spořivé dodávám, že vstup je samozřejmě volný.

V Blanes to po dobu fiesty prostě žije až do rána. Dokonce i ve dvě hodiny v noci můžete vidět děti pobíhající na hřištích, skotačící na houpačkách, nebo jak se vozí na kolotočích. Pokud máte zájem o projížďku lodí kolem pobřeží, stojí za to navštívit městečko Tossa de Mar. Má nádherné historické jádro se zříceninou hradu a je vyhledávanou turistickou lokalitou.

skalnaté pobřeží kolem Tossa de Mar pravidelná lodní linka, kterou se dostanete z okolních městeček rovnou na pláž v Tossa de Mar zbytky hradu v Tossa de Mar pohled na městečko z hradeb
Tossa de Mar Tossa de Mar - jedna z mnoha úzkých uliček v centru Tossa de Mar - un balcón con potes en el centro de la ciudad okolí městečka Tossa de Mar

Dále vřele doporučuji udělat si výlet do Barcelony. Tam je toho zajímavého k vidění tolik, že ani nemá smysl se tu rozepisovat. Informací najdete dost v každém turistickém průvodci. Rozhodně nesmíte vynechat návštěvu katedrály La Sagrada Familia, nebo projít se po známé ulici La Rambla Bývá tam spousta pouličních malířů a kejklířů a umělců - mnoho z nich představuje různé živé sochy a za menší úplatu vám klidně zapózují. Na La Rambla je i veliká tržnice, která určitě stojí za návštěvu, můžete zde koupit ovoce a zeleninu z celého světa. Kvalita je samozřejmě úplně jiná, než jak to známe u toho odpadu dováženého pro naše supermarkety. Na La Rambla také najdete muzeum erotiky a kousek od La Rambla je i .Z La Rambla je to kousek do přístavu Port Vell, kde je i pěkné pěkné mořské Akvárium (video). A rozhodně byste si neměli nechat ujít večerní představení fontán La Fuente Mágica de Montjuic. Jeden den je na návštěvu Barcelony málo, týden by také nestačil...

figurína lákající k návštěvě muzea voskových figurin živá socha na La Rambla živá socha na La Rambla živá socha na La Rambla živá socha na La Rambla živá socha na La Rambla pohled na část přístavu Kryštof Kolumbus na sloupu ukazuje směr kterým odsud vyplul do Ameriky Dlažba v parku Guell, podle návrhu Antoni Gaudí La Sagrada Familia stavěná podle návrhu Antoni Gaudí

Na zveřejněná videa (mimo videí odkazovaných na Youtube.com), všechny texty i fotografie autorská práva vyhrazena. Ing. Roman Pawlas 2011.

TOPlist