Když nenávidíte petardy, nejezděte v březnu do Valencie! (Videa speciálních oňostrojů ve Valencii)
A to, co je napsáno v nadpisu, myslím naprosto vážně! V první polovině března se ve Valencii ve Španělsku každoročně pořádají slavnosti Las Fallas (ty dvě ll se vyslovují měkce, je to spíš něco mezi souhláskami l a j ). Hlavní oslavy probíhají od 15. do 19. 3. Slavnosti však začínají již koncem února a vrcholí vždy v noci z 19. na 20. března. Každý rok tam přijede neuvěřitelné množství návštěvníků. Během slavností se každodenně odpalují nejen noční ohňostroje (los castillos de fuegos), ale také speciální denní ohňostroje. Této denní ohňostrojné „specialitce“ se tady říká La Mascletà. A protože jsem kouzlu ohňostrojů už jako čtyřleté dítě doslova propadl, tak to by bylo, abych se na to někdy v životě nezajel podívat!
Mascletu jsem znal již dlouho z videí na YouTube. Ale vidět to na monitoru, to není ono. Nejlepší je zažít valencijskou mascletu “na vlastní uši“.
Ovšem ohňostroje nejsou během slavností Las Fallas to jediné, co uvidíte. To, co dalo i název těmto slavnostem, jsou sochy a sousoší obrovských rozměrů, které se v den svátku Svatého Josefa zapálí a nechají shořet. Ty figuríny, sochy, říká se jim Fallas, se vyrábějí ze dřeva, lepenky, polystyrenu, laminátu a jiných materiálů. Umělci je zhotovují jako alegorie, karikatury, pohádkové bytosti.
Slavnosti mají svůj počátek již v 18. století. Valencie byla tehdy centrem výrobců nábytku, městem tesařů a truhlářů. Patronem těchto řemeslníků je Svatý Josef. A svatí se vždy oslavovali. Proto pro den oslav svátku svého patrona měli truhláři volno a oslavy byly i důvodem uklidit si důkladně dílny. Vyházeli přitom nepotřebné zbytky dřeva a pálili je společně na ulici v ohních a slavili. Až prý jednou někoho napadlo vytvořit ze zbytků dřeva figurínu nějaké dnes neznámé osoby, která byla v okolí neoblíbená. A pro obveselení lidé figurínu zapálili. To spálení figuríny se ujalo. V dalších letech byly zhotovovány figury už nejen ze dřeva, ale také ze slámy a lepenky, výtvarné zpracování se zdokonalovalo. Stala se z toho tradice, která se časem vyvinula do dnešní podoby. Ve městě působí mnoho spolků, tzv komisí sdružujících Falleros, kteří se společně podílejí na zajištění výroby soch a organizaci oslav. Těch soch bývá po celém městě téměř 800. Falleros soutěží o nejhezčí sochu. Ty, které zvítězí, bývají na památku v podobě zmenšeného modelu uloženy v muzeu. Je to Museo Fallero a během oslav je vstup volný.
Představa, že se všichni složí a zaplatí zhotovení obrovských figurín, jež někdy dosahují až výšky 30 metrů a pak je 19. března o půlnoci po úvodním ohňostroji spálí, může být pro nezasvěcené nepochopitelná. Ale jde o místní tradici. V komisích se sdružují celé rodiny, scházejí se a společně oslavují. Sochy bývají postaveny na náměstích nebo i na běžných křižovatkách ulic. V některých případech jsou vzdáleny od budov pouhých 5 - 10 metrů. Nedaleko hlavních figurín fallas bývají občas zhotoveny i menší (Falla Infantil), určené pro děti. Bývají takové trošku odlišné, na mě to působilo spíš jako pohozená hromada velkých panenek, panáčků a hraček.
Nešlo mi do hlavy, že by se takové hromady laminátu, polyuretanu a polystyrenu pálily tak blízko obytných budov. Když jsem se místních lidí na to ptal, jestli nemají strach z požárů, začouzené a ohořené fasády, popraskaných oken a podobně, tak se mi smáli a říkali, že La Cremà (pálení), probíhá vždy za asistence bomberos (hasičů) a že ti na domy stříkají proudy vody a oheň mají pod kontrolou. Tak asi ano - mají s tím pálením více než dvěstěleté zkušenosti. Tenhle přístup se mi líbí. To není jako u nás. Když je tady v některých letech sucho na „pálení čarodějnic“, tak nezřídka předempřiposraní úředníci hořící vatry zakážou. Nebo v létě, v době sucha se vydávají vyhlášky o „zákazu používání pyrotechniky“ a rádi by to vztahovali nejen na veřejnost, ale i na profesionální ohňostrojařské firmy. Ve Španělsku je mnohem větší sucho a ohně a ohňostroje nikdo nezakazuje. Proč by jinak měli tu asistenci hasičů?
Kromě těch figurín a sousoší fallas se v ulicích nainstaluje nádherná světelná výzdoba. Často i s označením, aby hned bylo jasné, které komisi Falleros socha (falla) patří. Poblíž se postaví obrovské party stany, kde se Falleros scházejí a slaví. Občerstvení si většinou připravují společně, někdy se na ulicích na ohništích griluje a také vaří tradičnÍ paella (opět vyslovovat ta dvě „el“ měkce, viz předchozí text). Paella je ve Španělsku národní jídlo. Skládá se z rýže, zeleniny, masa, také často i z mořských plodů (Paella de mariscos). Vaří se na široké nízké pánvi s oušky, které se říká (jak jinak) paellera. Paella má spoustu krajových variant. Proto se nelze divit, že místní způsob přípravy tohoto pokrmu se promítl i do názvu jedné z paell – je to Paella Valenciana.
Poblíž party stanů nechají Falleros postavit podia, kde koncertují různé kapely. Ulice se zaplní stánky s občerstvením, restaurace, hospůdky, kavárny a obchody s pyrotechnikou mají otevřeno až do ranních hodin. Je zde úžasná atmosféra. Korzovat městem od jedné figuríny ke druhé můžete nepřetržitě, zkrátka pořádný tah městem a pařit můžete od rána až do rána. Pořád je co vidět, kde se na chvíli zastavit, kde ochutnat místní víno, dát si něco dobrého nebo si vypít skleničku zdejší výborné cavy ( cava je název pro španělský sekt). Městem proudí davy lidí, turisté mají na krku tradiční modrobílé kostičkované šátky (pañuelo fallero), v ulicích se odpalují masclety a ohňostroje. Všude bouchají petardy. Místní petardy, vyráběné takzvaně po valencijském způsobu se liší od těch, které se dovážejí k nám z Číny. Jednak se těm větším petardám a výbuškám říká Trueno, což znamená v překladu hrom. Ale bývají ještě navíc zabaleny do papíru, většinou barevného, který je na protilehlém konci oproti zápalnici podvázán a přesahuje petardu. Ten papír tvoří takzvaný ocas (La Cola). Cola nemá žádnou funkci, pouze snad estetickou a proč to valencijské truenos mají, nevědí ani sami španělé. Alespoň se na tohle téma vedou rozsáhlé nikdy nekončící debaty na místních pyrotechnických fórech. Tyhle typické valencijské petardy můžete spatřit i jako slavnostní výzdobu v restauracích, obchodech, ve výkladních skříních různých provozoven. Malé petardy typu Pirát se do Španělska tak jako k nám rovněž dovážejí z Číny. Jen krabičky jsou potištěny v dizajnu místních dovozců. Těmhle petardám se zde říká Petardos Chinos, nebo jen Chinos (výslovnost: činos), právě podle té Číny.
S petardami nejvíc řádí děti. U nás jsou i ty nejmenší petardy prodejné od 18 let (předempřiposraní úředníci). Tady, tak jako ve většině zemí EU, je to povoleno od 16 let. Ale viděl jsem s nimi běhat i úplně malé děti, takže rodiče to asi moc neřeší. Dokonce jsem viděl i tak asi dvouleté dítě, jak ho matka veze v kočárku a prcek rozhazuje kolem bouchací kuličky. Pro pyrotechniku mají děti takové překližkové krabičky s víkem (Caja Fallera), nosí je pověšené přes rameno na šňůrce. Nadzvednou víko, vyjmou petardu a víko zase přiklopí. Nemůže jim dovnitř vletět jiskra a zapálit zásoby pyrotechniky. Odpalování se provádí pomocí doutnáku, který vydrží doutnat velice dlouho. Po zapálení jednoho konce v tom místě doutná docela velký žhavý uhlík, kterým se zažehují zápalnice. Je to spolehlivé zapalování. Škoda, že se to nevozí k nám do republiky.
Petardy v posledních dnech slavností bouchají nepřetržitě. Začne to už ráno. Po sedmé hodině ranní se Falleros sejdou, mnoho jich bývá i v krojích. A pak v 7:30 hodin vyrazí do svého obvodu a procházejí ulicemi. Někdy k tomu hraje i kapela. Na začátku a zpravidla i na konci průvodu jde pyrotechnik, který odhazuje zapálené petardy a výbušky. Tomuhle rannímu řádění se říká La Desperta (probuzení). Tohle mi docela vadilo. Není vůbec příjemné, když se vrátíte k ránu na hotel, kolem páté zalehnete do postele s tím, že snídaně se vydávají až do 12.00 hodin, takže na spánek trochu času máte. A pak o půl osmé začne La Desperta a pochodují vám Falleros pod oknem. Naštěstí, v okrajových částech Valencie má tohle šílenství mírnější průběh. La Desperta jež probíhá v centru města bývá mnohem větší a pro dosud spící velmi s brutální účinností. Falleros se sejdou v obrovském počtu a nafasují igelitky s pyrotechnikou, pak vyrazí městem a už to bouchá jako v nějaké válečné zóně. Tuhle verzi desperty jsem sice nezažil, ale na Youtube jsem viděl i video, kde v průvodu házeli všichni nějaké brutálně silné bouchací kuličky. Samozřejmě, že vás o video neošidím, (odkaz pod obrázkem). Tenhle hlavní průvod končí na náměstí Plaza del Ayuntamiento a bývá zakončen samozřejmě mascletou. Tak řekněte, kdo z vás by se nechtěl probouzet tímto způsobem? Má smysl chodit během slavností Las Fallas vůbec spát?
Tady se dělá hluk a práská se s petardami nejen ráno a po celý den, ale i v noci. Nějaký noční klid se tady vůbec neřeší. Nikdo nevolá policajty nebo sociálku, když děti hluboko po půlnoci řádí s pyrotechnikou. Kolem přitom klidně chodí chodci, matky s dětmi v kočárcích – kočárky tady potkáte klidně i ve tři, čtyři hodiny ráno. Pejskaři naprosto normálně venčí své miláčky mezi explodujícími petardami a rozhodně nesepisují žádné petice za zákaz používání pyrotechniky, jako je tomu u nás. Existuje sice údajně zanedbatelné množství lidí, kteří na dobu slavností Las Fallas z Valencie odjíždějí. Ovšem slavící a bouchající většina takovými spoluobčany pohrdá, protože nejsou prý schopni pochopit a akceptovat místní tradici. Nejsou to opravdoví Valencianos.
A na tu tradici jsou obyvatelé Valencie velmi hrdí. V roce 2016, kdy jsem tam byl poprvé, zažádali o zanesení slavností Las Fallas na seznam duchovního dědictví lidstva UNESCO. A povedlo se. V listopadu téhož roku byly slavnosti Las Fallas na ten seznam UNESCO zapsány.
Ve Španělsku mají ohňostroje mnoho podob. Nejsou to jen klasické „los castillos“, což jsou ohňostroje odpalované podobně, jako u nás. Tam můžete vidět i … jak bych to nazval…? Z pohledu běžného obyvatele České republiky by asi nejvýstižnější výraz byl: „naprostá pyrotechnická šílenost“. Těmi „šílenostmi“ myslím třeba correfoc, cordà, nebo descarga de cohetes (pořádaná např. v Cangas del Narcea), mascletà a podobně. Mascletu lze odpalovat nejen v noci, ale I ve dne. Řekl bych, že vizuální dojem z denní masclety je druhořadý. Hlavní je ten hluk z explodujících petard a hvízdavých efektů. Ty bývají načasovány a odpalují se tak, že exploze a hvízdání jdou v určitých rytmech. A závěr pak splývá v tak ohlušujícím rachotu explozí, že to pro mé uši “zničené” od ohňostrojů bylo občas až nepříjemné. Stál jsem vždy co nejblíž odpaliště, místo je třeba si vystát s předstihem. Tak si totiž užijete mascletu nejvíc. Ta atmosféra je ohromující! A ty vibrace! To cítíte celým tělem! Slovy se to dá velmi těžko popsat, to se musí zažít! Tahle šílenost začíná každý den ve 14.00 hodin před radnicí na náměstí Plaza del Ayuntamiento, kousek od stanice metra Xàtiva. Mají tam postavenou obrovskou klec, kde se mascleta odpaluje. Na balkóně radnice se sejdou Las Falleras, což je skupinka vybraných žen a dívek v tradičních krojích se šerpami. Jsou to zástupkyně z jednotlivých komisí Falleros.
Dvě z nich jsou hlavní. Jedna zastupuje děti – “Fallera Mayor Infantil de Valencia” a druhá je za starší dívky / ženy, ta má titul “Fallera Mayor de Valencia”. Od ostaních Falleras se odlišují jinou šerpou. Na obrázku můžete vidět, jak vypadaly hlavní fallery v roce 2018. Zdroj obrázku je: https://www.valenciablog.com/fallas/
Odstartování masclety provádějí obě hlavní (mayor). Do mikrofonu pronesou tradiční pokyn: Senyor pirotécnic pot començar la mascletà! Je to ve valencijštině. Valencie je hlavní město Valencijského regionu (Comunitat Valenciana) a valencijština je tak jako španělština úředním jazykem.
A ten pokyn v překladu znamená: “Pane pyrotechniku, zahajte mascletu.” A pak se vždy rozpoutalo doslova peklo na zemi a publikum včetně mě bylo v extázi.
Snažil jsem se nějaké masclety natočit na kameru. Ovšem náměstí vždy bývá příšerně nacpané lidmi. Stát zmáčklý jako sardinka v krabičce, jednou rukou držet nad hlavou kameru a nepohnout se, když rozjásaný dav s vámi pohybuje, to bylo naprosto nemožné. Z tohoto důvodu jsou videa velmi roztřesená, často jsem nevěděl, jestli mám točit to, co se děje na obloze, nebo to, co je při zemi. A ve finále jsem býval tím hlukem tak dezorientovaný, že jsem občas kamerou natáčel ani vlastně nevím co. Jak jsem se zmínil, žádné video ale nezprostředkuje ten reálný hluk a vibrace z explozí. Vibrace, pokud stojíte dostatečně blízlo klece, cítíte hlavně v nohou.Těla diváků to mírně utlumí. Je to velmi silný zážitek!
Co mě však překvapilo, to bylo nadšení publika, které aplaudovalo ohňostrůjcům po odpálené mascletě. To nebyli jako u nás “ti bezejmenní, co tady stříleli ohňostroj”. Místní ohňostrojařské firmy jsou u řady diváků známé, mají své fanoušky. A Španělé se k nim chovají naprosto jinak, než tomu je u nás. Tam se nechodí dívat “na ohňostroj”. Tam se jde podívat na to, jak ten ohňostroj odpálí třeba firma Pirotecnia Ricasa, Pirotécnia Valenciana nebo pan Caballer nebo paní Martí a spousta jiných místních umělců. To je stejné, jako když jdete na koncert nějaké konkrétní skupiny a nepůjdete přece na koncert – “co já vím, kdo tam bude hrát?”
Já jsem jel v roce 2016 do Valencie především kvůli ohňostrojům. Pak mě hodně mrzelo, že jsem si pobyt a letenky nezajistil tak, abych byl na slavnostech Las Fallas až do konce, a že musím odjet předčasně domů. O existenci nějakých soch fallas a že budou spáleny, jsem tak mlhavě něco věděl. Ale nějak jsem si je neuvědomoval, dokud jsem nestál přímo na ulici pod nimi. Musím přiznat, že mě velmi překvapilo, jak jsou impozantní a perfektně umělecky zhotovené. A byl jsem z nich nadšený snad více než z těch ohňostrojů. (Ale to asi kecám. Mně se tam líbilo úplně všechno!!!)
V roce 2017 jsem tam byl znovu o jarních prázdninách, tentokrát s rodinou a termín zase nevyšel tak, abych zhlédl pálení. Ale věřím, že někdy v budoucnu se mi to dobře naplánovat podaří…
Vřele vám doporučuji slavnosti Las Fallas navštívit. Město je překrásné, užijete si lepšího jarního počasí, než bývá v této době u nás, získáte spoustu úžasných zážitků (i gastronomických), prožijete několik nádherných dní. Vydržet všude explodující petardy za to opravdu stojí. A nezapomeňte, ty hlavní dny slavností, kdy oslavy gradují, jsou od 15. do 19. března.
Mascletà 8. 3. 2016, Fallas Valencia

Mascletà 9. 3. 2016, Fallas Valencia

Mascletà 10. 3. 2016, Fallas Valencia

Mascletà 11. 3. 2016, Fallas Valencia

Mascletà 12. 3. 2016, Fallas Valencia

Procházka nočním městem, Fallas Valencia 2016

Ve Španělsku můžete během slavností na ulici velmi často narazit na různé kapely a skupiny bubeníků. Dotváří to koloryt oslav. Pouliční bubeníci, takzvaná batucada, bubnují v rytmu brazilské samby a je to vždy strhující podívaná. Nedalo mi to, abych se s vámi o ten zážitek nepodělil.
Tady je ještě odkaz na moc pěkné video z Youtube. Vertikální noční mascleta, fakt nádherná práce!
... Stojí za zhlédnutí - ukázka světelného show, také odkaz na video z YouTube.