Používáme cookies, abychom mohli obsah stránky přizpůsobit Vašim potřebám.

Návod jak používat elektrické palníky

Názorně si ukážeme, jak připravit kulovou pumu a kompakt k elektrickému odpalu. Potřebujeme k tomu palníky, kousek stopiny, krepovou papírovou lepící pásku (doporučuji značku Tesa, vhodná šířka pásky je 19mm) a lepící pásku balící plastovou.Ta může být buď hnědá, nebo transparentní (obě můžete zakoupit v našem obchodě).

Ustřihneme konec komunikační trubice u kulové pumy. Já osobně palník ještě zakroutím, aby nedošlo ke zkratování palníku v místě spojení drátů s kontakty pilule. Při neopatrné manipulaci, zmáčknutí palníku, atd. by se to mohlo stát. Ovšem není to nutné, pokud se pracuje s citem a dává se na to pozor. Znám řadu odpalovačů, kteří to nikdy nedělají, ale také jsem již rozebíral selhávku po ohňostroji "jisté slavné firmy z Prahy", a selhávka vznikla právě díky tomuto zkratu po zmáčknutí vodičů k sobě.

Na tomto obrázku vidíte detail zkroucených a mírně roztažených vodičů palníku, v ustřiženém konci kmunikační trubice pumy jsou vidět stopiny.

Palník vsuneme do komunikační trubice.

Vezmeme proužek krepové lepící pásky a konec komunikační trubice s palníkem olepíme.

Papírová krepová páska není v tomto případě nezbytná, lze použít jakoukoli lepící pásku, ale já jsem zvyklý to dělat tak.

Zde již vidíme pumu opatřenou palníkem a připravenou k nabití do moždíře.

Při palníkování kompaktů není zkroucení vodičů nutné, mezeru mezi vodiči lehce dodržíme třeba tak, že vezmeme kousek stopiny...

...zlomíme ji "do véčka" a podle obrázku protáhneme mezi neizolovanými spoji vodičů s kontakty pilule.

Stopinu s palníkem přiložíme k zápalnici kompaktu.

Navrtávání výmetníku kompaktu a vkládání stopiny přímo dovnitř je z bezpečnostního hlediska nepřípustné. Prostě zapomeňte na nějaké propichování a šťourání se v kompaktu šroubovákem, hřebíkem, ocelovým hrotem od sluníček a podobnými předměty. Nikdy si nemůžete být jisti, jestli třením prachu, nebo nechtěným napíchnutím pyrosloží bombety kompakt neodpálíte předčasně. Opět, znám mnoho ohňostrůjců, kteří kompakty pro vložení stopiny navrtávají a zatím se jim nic nestalo. Ale opravdu to je nepřípustná (a riskantní) metoda, takže to nedělejte. Uvědomte si, jak by vám asi bylo, kdyby kompakt začal střílet v okamžiku když ho držíte v ruce a nacházíte se na místě, kde svůj ohňostroj připravujete. Většinou jste v nějaké místnosti a kolem sebe máte více pyrotechnických výrobků. Myslím, že o zábavu byste měli postaráno nejen vy, ale i hasiči, záchranka. A následně i policajti, kteří by přišli vyšetřovat "obecné ohrožení" a podobné věci, ze kterých by vás pak třeba obvinili.

Palník se stopinou přidržíme jednou rukou u zápalnice...

...a druhou rukou to pomocí proužku lepící pásky zafixujeme.

Pak to celé přelepíme dalšími proužky papírové pásky. Používat papírovou pásku je v tomto případě nezbytné, protože chceme, aby se kompakt odpálil v co nejkratším čase po zážehu palníku. Po přelepení papírovou páskou zůstane okolo stopiny a zápalnice malý prostor. Při hoření stopiny se v tak malém uzavřené prostoru zvýší velmi rychle tlak a hoření je tak rychlé, že stopina shoří okamžitě. Funguje to podobně, jako když je stopina uzavřená v komunikační trubici. Ten princip ohledně zvýšení tlaku a rychlosti hoření jsem zmínil už u návodu k použití komunikačních trubic. Kdybychom použili pásku balící, která je plastová, zápalnice by se od hořící stopiny zapálila také. Ale nedošlo by v místě spoje k hoření za zvýšeného tlaku. Plastová páska se totiž postupně propaluje a zplodiny vzniklé při hoření stopiny volně unikají. Takovou lepící páskou nemůžete vytvořit v místě hoření zvýšení tlaku a tím i zvýšení rychlosti hoření stopiny a téměř okamžité prohoření zápalnice až k prachu v komoře výmetníku. Mezi odpálením palníku a prvním výstřelem kompaktu by vznikla malá prodleva. 

Takto připravený kompakt v místě přelepů zafixujeme přelepením balící páskou a proti dešti to celé můžeme zabalit do mikrotenového sáčku, nebo do stretch-folie.