Používáme cookies, abychom mohli obsah stránky přizpůsobit Vašim potřebám.
  • kompakt Toče
    kompakt Toče
  • foto efektu
    foto efektu

Toče

Kompakt 19 ran

Kategorie: Kompakty (celá nabídka)|Kompakty (celá nabídka) » Kompakty 19 - 24 ran

Kód: SI1206
Dostupnost: skladem
315,- Kč

Kompakt postupně vystřeluje zeleně a červeně svítící tuláky, které se ve výšce roztočí do stříbrných jiskřivých vírů s odhozem zelených světliček, celkem 19 výstřelů. Je to velmi tichý efekt!

Výrazem tulák se v ohňěstrůjství nazývá těleso, které není nijak stabilizované. Na oblohu se dostane tak, že je buď hnáno svojí reaktivní silou, vyhozeno z válcové pumy (tato sestava se nazývá létavice), nebo je vystřeleno, jak to můžeme vidět na videu kompaktu. Tento "tulák" dostal svůj název podle způsobu pohybu po obloze. Tuláci se tam doslova  "toulají". Ve staré německé pyrotechnické literatuře (již v 18. století) je tulák označen slovem Der Schwärmer (výslovnost: švermr).  Podle slovníku moderní němčiny se dozvíte, že v překladu do češtiny to namená:  blouznivecsnílekfantasta, světlicesvětelná raketa (na ohňostroj).
Ovšem ve staré němčině, používané tak před 150 lety, byl výraz Der Schwärmer používán pro tuláka, člověka, který se bez domova toulal po světě. V "Brněnském hantecu", zvláštní mluvě, kterou ve dvacátých letech minulého století mluvila brněnská spodina, takzvaná "Brněnská plotna", existoval výraz  "švemr" ("švemrovka"). Do normální češtiny přeloženo to znamenalo tulák (tulačka).     Zřejmě překladem z němčiny do češtiny se vžilo označení tulák pro tahle ohňostrojná tělesa.  V německém ohňostrůjství existovalo přibližně 20 základních typů ohňostrojných tuláků. Ovšem tohle téma je na samostatný článek, či video... 

Technická data
Ráže 19 mm
Rozměry 11 x 12,3 x12 cm
Hmotnost pyrotechnických složí 131,1 g
Kategorie nebezpečnosti: KAT 2
Prodejné osobám starším 18 let
Doba trvání efektu: 48 sek.


Ostatní zákazníci přikoupili