Používáme cookies, abychom mohli obsah stránky přizpůsobit Vašim potřebám.
  • Scream whistling battery
    Scream whistling battery

Kompakt Scream Battery

Ječící kompakt, 25 ran

Kategorie: Kompakty (celá nabídka)|Kompakty (celá nabídka) » Kompakty 25 ran

Kód: C2525C14
Dostupnost: skladem
714,- Kč

Tento neobvyklý kompakt postupně vystřeluje 25 ječících tuláků, které za sebou táhnou stříbrnou stopu a neorganizovaně poletují směrem k obloze. A stoupají velmi vysoko! Nejsou to žádné světlice, nebo rakety. Odborně se jim říká tuláci.

Výrazem tulák se v ohňěstrůjství nazývá těleso, které není nijak stabilizované. Na oblohu se dostane tak, že je buď vystřeleno, vyhozeno z válcové pumy (tato sestava se nazývá létavice), nebo je vyvrženo svojí reaktivní silou, jak to můžeme vidět na videu kompaktu. Tento "tulák" dostal svůj název podle způsobu pohybu po obloze. Tuláci se tam doslova  "toulají". Ve staré německé pyrotechnické literatuře (již v 18. století) je tulák označen slovem Der Schwärmer (výslovnost: švermr).  Podle slovníku moderní němčiny se dozvíte, že v překladu do češtiny to znamená:  blouznivecsnílekfantasta, světlicesvětelná raketa (na ohňostroj).
Ovšem ve staré němčině, používané tak 150 let zpátky, byl výraz Der Schwärmer používán pro tuláka, člověka, který se bez domova toulal po světě. V "Brněnském hantecu", zvláštní mluvě, kterou ve dvacátých letech minulého století mluvila brněnská spodina, takzvaná "Brněnská plotna", existoval výraz  "švemr" ("švemrovka"). Do normální češtiny přeloženo to znamenalo tulák (tulačka).     Zřejmě překladem z němčiny do češtiny se vžilo označení tulák pro tahle ohňostrojná tělesa.  V německém ohňostrůjství existovalo přibližně 20 základních typů ohňostrojných tuláků. Ovšem tohle téma je na samostatný článek, či video... 

Technická data
Ráže 25 mm
Rozměry 22,5 x 15,5 x 15,5 cm
Hmotnost pyrotechnických složí 325 g
Kategorie nebezpečnosti: F2
Prodejné osobám starším 18 let
Doba trvání efektu: 36 sekund
Má kompakt 2 zápalnice? ANO


Ostatní zákazníci přikoupili